Interní směrnice společnosti REALITY PRORADOST s.r.o.
a všech jejích franšízantů s platnou franšízovou smlouvou (realitních zprostředkovatelů se samostatným IČ)
o oznamování možného protiprávního jednání a o ochraně oznamovatelů (whistleblowing)
Úvod
Společnost REALITY PRORADOST s.r.o.. jako společnost sdružující realitní zprostředkovatele - franšízanty s platnou franšízovou smlouvou, již od svého vzniku dbá na svoji dobrou pověst i dobrou pověst všech svých franšízantů, a proto klade důraz na čestné, zákonné, etické a transparentní jednání jak uvnitř společnosti, tak vůči zákazníkům, dodavatelům a jiným třetím osobám.
Společnost ani její franšízanti netolerují protiprávní jednání a snaží se vždy činit vše pro to, aby byla možnost protiprávního jednání ze strany jejích zaměstnanců, statutárních orgánů a jiných osob eliminována.
Doposud tak činila především podle platného Etického kodexu, jehož účinnost pravidelně vyhodnocuje a zdokonaluje.
Nově společnost i všichni její franšízanti zavádí touto interní směrnicí vnitřní oznamovací systém, který umožní oznamovat možné protiprávní jednání a chránit oznamovatele před odvetnými opatřeními (whistleblowing), čímž přispěje k formování firemní kultury ve společnosti a rozvoji profesionálního, slušného a poctivého podnikání v České republice i zahraničí.
Prioritou společnosti i všech jejích franšízantů je vytvoření takového systému a firemního prostředí, které umožní osobám oznámit podezření na trestný čin, přestupek či jiné škodlivé jednání bez obav z postihu a s jistotou, že jejich podnět bude řádně prošetřen a v případě pochybení budou přijata příslušná opatření ke zjednání nápravy.
Podávání a postup posuzování oznámení o možném protiprávním jednání
JAKÉ JEDNÁNÍ LZE OZNAMOVAT:
Zákon o ochraně oznamovatelů (dále jen „ZOCH“) upravuje oznámení, které lze oznamovat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému (§ 2 ZOCH).
Jedná se o možné protiprávní jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které:
V případě, že se nejedná o oznámení jednání mající znaky trestného činu, musí oznamované jednání porušovat předpisy spadající do oblastí vymezených výše pod č. 1 až 14.
OZNÁMENÍ LZE UČINIT:
Oznámení lze podat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému společnosti příslušné osobě, Ministerstvu spravedlnosti nebo uveřejnit za podmínek uvedených v § 7 odst. 1 písm. c) ZOCH.
Příslušná osoba je osoba, která je určena společností k přijímání a posuzování důvodnosti oznámení o možném protiprávním jednání, která navrhuje (v případně důvodnosti oznámení) opatření k nápravě nebo předejití protiprávního stavu. Při výkonu své činnosti postupuje nestranně a je vázána mlčenlivostí.
Příslušnou osobou za společnost i všechny její franšízanty - realitní zprostředkovatele je:
Lucie Dvořáková, pracovnice centrály společnosti
email: whistleblowing@reality-proradost.cz
adresa: REALITY PRORADOST s.r.o., Opletalova 1417/25, 110 00 Praha 1
Kontakt - emailová adresa - je určený výlučně pro činění oznámení, nejsou využívány pro jiné (např. pracovní) účely, jsou provozovány bezpečným způsobem, který zajištuje ochranu totožnosti oznamovatele a znemožňuje přístup jiným osobám.
Oznámení lze činit prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému:
V oznámení je třeba uvést jméno a příjmení oznamovatele, datum narození a kontaktní údaje, popis případu se všemi podstatnými informacemi a je-li to možné, připojit podklady dokládající uvedená tvrzení tak, aby bylo možné důvodnost oznámení řádně posoudit.
Společnost a její franšízanti nevylučují přijímání oznámení od osoby, která pro společnost nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) ZOCH.
Možnost podat oznámení Ministerstvu spravedlnosti, respektive v případě porušení AML zákona Finančnímu analytickému úřadu:
Dle ustanovení § 2 odst. 3 a 4 zákona o ochraně oznamovatelů mohou podle ustanovení § 16 odst. 1 zákona o ochraně oznamovatelů podat oznamovatelé oznámení taktéž Ministerstvu spravedlnosti, nicméně při oznamování porušení zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML zákona) je nutné využít oznamovací systém Finančního analytického úřadu (FAÚ).
POSTUP PODÁNÍ OZNÁMENÍ:
Za účelem prošetření oznámení:
Ochrana oznamovatele
OCHRANA TOTOŽNOSTI OZNAMOVATELE
Pro funkční vnitřní oznamovací systém je prioritou ochrana totožnosti oznamovatele, která je zajištěna tím, že:
Ochrana oznamovatele před odvetnými opatřeními
Oznamovatelé jsou chráněni před odvetnými opatřeními vyvolanými v důsledku učinění oznámení, odvetná opatření jsou zakázána. Odvetným opatřením může být např. rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou, snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku, přeložení nebo převedení na jinou práci nebo na jiné služební místo, neumožnění odborného rozvoje apod.
Odvetnému opatření nesmí být vystaven oznamovatel ani jiné osoby uvedené v zákoně (§ 4 odst. 2 ZOCH, např. osoba, která poskytla pomoc při zjišťování informací, které jsou obsahem oznámení, podání oznámení nebo posouzení jeho důvodnosti, osoba, která je ve vztahu k oznamovateli osobou blízkou, osoba, která je zaměstnancem nebo kolegou oznamovatele atd.).
Práva na ochranu před odvetným opatřením se nelze vzdát, k takovému vzdání se práva se nepřihlíží.
V případném občanském soudním řízení ve sporech, které vzniknou v souvislosti s odvetným opatřením vůči oznamovateli, platí tzv. přenesené důkazní břemeno (§ 133a odst. 2 OSŘ), tj. pokud žalobce uvede před soudem skutečnosti, ze kterých lze dovodit, že byl ze strany žalovaného vystaven odvetnému opatření proto, že je oznamovatelem podle zákona o ochraně oznamovatelů, je žalovaný povinen dokázat, že přijetí tvrzeného opatření bylo objektivně odůvodněno legitimním cílem a představovalo k tomuto cíli přiměřený a nezbytný prostředek.
Ostatní
Webové stránky společnosti
Společnost zveřejní na svých webových stránkách www.reality-proradost.cz , které jsou zároveň užívány jako základní webové prezentace všech franšízantů s platnou franšízovou smlouvou v záložce "KONTAKT" v horní liště menu na homepage následující informace:
Evidence a uchovávání oznámení
Příslušná osoba je povinna vést v elektronické podobě evidenci údajů o přijatých oznámeních v následujícím rozsahu:
Přijaté oznámení č. ………. |
|
Datum přijetí oznámení: |
|
Jméno, příjmení oznamovatele: |
|
Datum narození oznamovatele: |
|
Kontaktní adresa oznamovatele: |
|
Shrnutí obsahu oznámení: |
|
Identifikace osoby, proti které oznámení směřovalo: |
|
Datum ukončení posouzení důvodnosti oznámení příslušnou osobou: |
|
Výsledek posouzení: |
|
Oznámení a související dokumenty budou uchovány do*: |
|
* 5 let ode dne přijetí oznámení
Závěr
Společnost i všichni její franšízanti - realitní zprostředkovatelé se zavazují účinnost tohoto systému pravidelně vyhodnocovat a zdokonalovat tak, aby plnil svůj účel.
Tato směrnice nabývá účinnosti dne 1.8.2023
V Brně, dne 31.7.2023